Hoppa till sidans innehåll

Bilder


_D306448 Mixed-SM Guld 2013 ?
2016-04-10_14.10.37 Anders Eskilsson, Hans-Erik Hägglund, Per Sjöström och Håkan Pålsson segrare i Ranua, Finland
20180120_LuleaRullare
AndersE Kurt Eriksson
BirgittaF Kurt Eriksson
bystrom
DamSM
Degerfeldt_BslutspelEtta 1:a B-slutspel, Lag Degerfeldt Umeå CK Kurt Erikkson
Div 2 Div 2 Kurt Eriksson
Div 2 Segrare, Lag Söderberg Skellefteå Vinnare i div 2 Norr- och Västerbotten. 2017-2018 Frv Niklas Söderberg, Oskar Sjöström, Gustav Eskilsson och Arvid Stenberg. Anders Eskilsson
Div1_guld_2011
Div12018_Pålsson_2a
Div2_Lenman-Silver
Div2_publik
Div2_skehall
div2_spel
Div3_1a_Hägg Division 3 segrare 2017-2018 Hägg Skellefteå Erik Burén, Thomas Lundqvist och Jan Furberg. (Ej på bild, Mikael Hägg) Kurt Eriksson
Div3_3a_Edenhagen
Div3_7_Skeå-M-Marklund Skellefteå M. Marklund Division 3 2018-2019 Kurt Eriksson
Div3_bild1 Div 3 Camilla Degerman
Div3_bild2 Div 3 Camilla Degerman
Div3_bild2 Div 3 Camilla Degerman
Div3_bild3 Div 3 Camilla Degerman
DM_Melin_20161127
DM-Herrar-Segrare-Sjöström
DSC_0144 DM Herrar 2013/2014 Anders Eskilsson
DSC_0488
DSC_0639 DM Herrar 2013/2014 Anders Eskilsson
DSC_0672 DM Herrar 2013/2014 Anders Eskilsson
DSC_0740 DM Herrar 2013/2014 Anders Eskilsson
DSCN0031 Nisses 2014 Anders Eskilsson
elit_2018_2019_741_01
elitserie_silver_eskilsson Elitseriesilver 2015 (Patric Mabergs, Gustav Eskiilsson, Jesper Johansson, Johannes Patz, Coash Flemming Patz) © Svenska Curlingförbundet
Elitserieguld_Eskilsson Elitserieguld Eskilsson ?
EM laget
emguld_mix EM Guld Mixed Stefan Lund
eriksson_div1_1
Eriksson_Skellefteserien Anders Burlin, Nisse Westermark, Kurt Eriksson, Lars Holmbom Anders Eskilsson
ErikssonVinnareGuldsopen2015 Vinnare Guldsopen 2015, Nisse Westermark, Emma Burwall, Kurt Eriksson och Lars Holmbom
eskilsson_2014-2015 Lag Eskilsson, DM mästare 2014/2015 Anders Eskilsson
eskilsson_2014-2015_aktion Lag Eskilsson, DM mästare 2014/2015 Anders Eskilsson
eskilsson_div1_1
Eskilsson_Div2
Eskilsson_GP2 Patric Mabergs, Gustav Eskilsson, Jesper Johansson, Johannes Patz Monika Hedgren Mabergs
Eskilsson_Silver SM Silverlaget, Johannes Patz, Jesper Johansson, Gustav Eskilsson och Patric Mabergs Anders Eskilsson
final_skellefteserien2017
Finallagen 2016 Finallagen Skellefteserien 2015-2016 Säkra och Team Moröbacke Kurt Eriksson
Finnkampen
FranskaOstar Delad seger i Franska ostar mellan Lag Ratatouille (Lars-Erik Larsson och Ewa Nyström) och Lag Peugeot (Pelle Sjöström och Maria Vikström). Håkan Pålsson
Fransson_ElitDam
guld_och_bronsmedaljorer_divIII_2014_2015 Guld och Brons i Div 3 2014/2015 Katarina Nyberg
Guldsopen_Finallagen
Guldsopen_HannaSofia1
Guldsopen_HannaSofia2
Guldsopen_PappasPojkar Pappas Pojkar Håkan Pålsson
Guldsopen_Söderberg
Guldsopen-Ranua
Guldsopen-Ranua2
Gustafsson Lag Gustafsson Skellefteå CK, Silvermedaljörer Div 3 Anders Eskilsson
IMG_3050 Lindgren_Div2_2015 Kurt Eriksson
IMG_3190 Umeå/Papphammar med Pelle Sjöström som Skipper Kurt Eriksson
IMG-20150315-WA0000 Hans-Erik Hägglund, Håkan Pålsson, Peter Marklund, Per Sjöström Anders Eskilsson
junioravslutning
Juniorerna Kurt Eriksson
Karlsson
karlsson_vinnare Vinnare Guldsopen 2019 Maria Wennerström, Lennart Karlsson, Anton Södergren, Jon Melin och Jonatan Nerdal Kurt Eriksson
Lag Eriksson 2:a UmeCurlen 2018 Nisse Westermark, Lars Holmbom, Kurt Eriksson samt Hannu Vilppunen. Katarina Nyberg
Lag Marklund, Div 2 Lag Marklund Michael Marklund
Lag Melin Lag Melin DM 2011-2012 Kurt Eriksson
Lag Persson
Lag Pålsson - 20171005_103050
Lag Rabalder - 2019-03-21 19.15.08
Lag Sjöström - Oldboys SM 2019
Lag Söderberg
Lag_SMAJL_GuldsopenVinnare2016 Lag SMAJ(L). Vinnare av Guldsopen 2016, Anders Eskilsson , Magnus Lundqvist, Stefan Karlsson och Jalle Söderström. Kurt Eriksson
LagEriksson-UmeåCurlen2019 Lag Eriksson, Segrare Umeå Curlen 2019. Kurt Eriksson, Nils-Göran Westermark, Hannu Vilppunen och Lars Holmbom Beate Dietrich
LagMelinDM Simon, Granbom, Jon Melin, Andreas Granbom och Per Kaijser. DM Herr mästare 2015-2016 Anders Eskilsson
Lindgren
Luciasopen 2018 Segrare Luciasopen 2018 Pelle Sjöstrm, Fred Gustafsson, Hannu Vilppunen och Folke Aronsson Kurt Eriksson
Luciasopen_2009
Luciasopen_2010
Luciasopen2012 Segrare Luciasopen Håkan Pålsson
Luciasopen2014 Segrare Luciasopen (Anders Hedqvist, Hannu Vilpunnen, Lars-Erik Larsson, Kurt Eriksson) Anders Eskilsson
Luciasopen2015 Segrare Luciasopen 2015, Fred Marklund, Magnus Lundqvist, Håkan Pålsson
Luciasopen2016
Luciasopen2017
Luciasposvinnare_2011 Luciasposvinnare_2011 Stefan Persson
Luleå Div 2, Luleå Kurt Eriksson
Luleå-Edenhagen
Luleå-Krook
Luleås Rullare LuleBona, Division 3 Kurt Eriksson
Lundqvist_div2
Malin_spel
maria
Marklund Marklund Bronsmedaljörer Kurt Eriksson
melin
Melin_lagbild
Mikaelsson
Mixed2011_Brons_webb
M-Marklund_div3 Per Lindberg, Gunnar Marklund och Mats Lindberg i Lag M. Marklund Division 3 2019-2019 Kurt Eriksson
Nisses
Nygren_etta Umeå CK, Nygren (Torbjörn Larsson, Robert Nygren, Erika Nygren, Gunnar Nygren) Kurt Eriksson
okanda
oskar
Oskar Sjöström
Pappapojkar Pappas Pojkar Kurt Eriksson
Pappas Pojkar segrare i Guldsopen 2017
PappasPojkar
Pappor
pelle
pelle
Pelle_1974 Pelle 1974 ?
Pelle_1986 Pelle 1986
Pelle_div2_20131124 Pelle Sjöström Kurt Eriksson
Pite CK Piteå CK, lag Hedlund Division 3 Kurt Eriksson
Pokalen Kurt Eriksson
Pristagare_Guldsopen Pristagare Guldsopen 2015 Anders Eskilsson
Publik Guldsopen 2017
sakra_skellefteserien
sjostrom_oldboys_1 Bronsmedaljörer Oldboys SM (Håkan Pålsson, Anders Eskilsson, Hans-Erik Hägglund och Pelle Sjöström(Ej på bild) Johan Fahlström
sjostrom_oldboys_2 Bronsmedaljörer Oldboys SM (Håkan Pålsson, Anders Eskilsson, Hans-Erik Hägglund och Pelle Sjöström(Ej på bild) Johan Fahlström
Ske-å-Larsson DM Brons MixedDubbel 2019 Skellefteå CK Lars-Erik Larsson Ewa Nyström Kurt Eriksson
Ske-å-Sjöström DM Guld MixedDubbel 2019 Skellefteå CK Pelle Sjöstrm , Maria Vikström Kurt Eriksson
SM_guld_silver_2013_20cm SM medaljörer 2013 Stefan Lund
Stenvall Medaljörer Div 3, 2016 Anders Eskilsson
stoned
Team AllTele
TeamMoroBacke Segrare Skellefteserien 2015-2016, Team Moröbacke (Morgan Nilsson, Tord Eriksson, Ola Lindgren) Kurt Eriksson
TeamMoröbacke Team Moröbacke Kurt Eriksson
TomasT Kurt Eriksson
umea_sjöström
Umeå-Biun
Umeå-Nygren
Universiaden_Eskilsson
Vandringspris
Whatyouwant
Vinnare_2018_skellefteserien_2
Vinnare_Lucia2013 Lucia2013_Eskilsson Håkan Pålsson
vinnaREN
vm-mixed



Tävlingsansvariga

Kurt Eriksson

Nils-Göran Westermark

This is a mailto link

 

 

 

 

-----------------------------------------

 

Swish

Vårt Swish-nummer är 1230473231

 

 

Våra klubb sponsorer

 

Skellefteå Kommun

 

Skellefteå Kraft

 

 

New_Boliden

 

 

Norran

Postadress:
Skellefteå CK - Curling
Mossgatan 27
93170 Skellefteå

Besöksadress:
Mossgatan 27
93170 Skellefteå

Kontakt:
Tel: +46706039595
E-post: This is a mailto link

Se all info