Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2008-2009


Tävlings- och kurskalender säsongen 2008 – 2009

 

2008

DATUM       EVENEMANG                                                  PLATS

                  

Oktober

03 -05        Elitjuniorläger                                                 ?

 

9             Introduktionskväll Dubbelspel          Skellefteå

10 - 12       Skellefteå Kraft Cup (Curly Tour)    Skellefteå

                  Match Town Trophy  (Elit herr +A4)        Jönköping

 

16            Introduktionskväll Dubbelspel         Skellefteå

19            Skellefteserien Startar                   Skellefteå

 

24 – 26       Medelpadsträffen (Elit herr+A4)              Sundsvall

                  Täljecurlingen (juniorer)                         Södertälje

                  Mosippan (Curly Tour -juniorer)            Sveg

 

November

31/10 – 02  Falu-Jungfrun (A4)                                 Falun

                  Jubileumsstenen (A4)                             Mjölby

 

07 – 09       Amatörpokalen (Hcp)                             Sundbyberg

                  Järpen-Curlingen med Gyllene Boken (A4)   Järpen

                  Norrköpingstävlingen (A4)                    Norrköping

 

15 – 16     Div III                                         Skellefteå

14 - 16       Sundbyberg Open (Elit herr)                  Sundbyberg

 

21 - 23     Div I Norra                                  Skellefteå

20 – 23        Elitserien damer                                   Gävle

21 -  23       Elitserien herrar                Jönköping och Sundbyberg

                  

29 – 30     Div II                                          Skellefteå

28 – 30       Div I damer Norra                                 Härnösand

                  Sumpan Junior Classic                          Sundbyberg

December

13           Luciasopen(Lottade lag)                 Skellefteå

06 - 13      EM damer och herrar                           Örnsköldsvik

                 Lilla EM, juniortävling                          Örnsköldsvik

 

19 – 21      Curlstad International                           Karlstad

                 Hernoesand Classic (Curly Tour)           Härnösand

                 Continental Cup                                Camrose, CAN

                  

 

 

2009

Januari

02 - 06        JSM flickor                                        Örebro

02 - 06        JSM pojkar                                        Karlstad

                                                        

10 – 11      Div III                                      Skellefteå

09 - 11        Elitserien herrar                         Karlstad och Sollefteå

                   Div I Norra                                  Sundsvall och Sveg

                  

17            DM lag damer                            Skellefteå

14 - 18       SM oldboys-och SM oldgirls              Härnösand

 

24 – 25     Div II                                       Skellefteå

23 – 25       Div I Norra                                       Örnsköldsvik

                  

31 – 1/2    Div III                                     Skellefteå

27 – 1/2      Elitserien damer o herrar                  Sundsvall

 

30 – 01/2    Härjedalsbjörnen (A4)                      Sveg

                  Div I damer slutspel       

 

Februari                                                                                              

02 – 08       Sollefteå Winter Games                    Sollefteå

05 - 08       SM Veteraner (över 65 år)               Östersund

                  SM i mixed dubbel                           Härnösand

06 - 08       Sverige-Cupen (yngre juniorer)   

 

13 – 15     DM lag herrar                         Skellefteå

11 – 15       SM lag damer                                 Sveg

 

20 - 22        Solstadscupen (Elit herr)             Karlstad

 

26 – 1/3      JSM Yngre Juniorer                     Norrköping

28 ­– 1/3      SM figurspel damer och herrar     Karlstad

 

Mars

05 - 15        Junior-VM, flickor och pojkar     Vancouver, CAN

 

06 – 08        Vårdraget (A4)                           Jönköping

                   Bill Ross Trophy                        Sundbyberg

 

13 – 15       Stadium Cup (mixed)                   Norrköping

 

19 – 25       SM lag herrar                             Östersund

 

20 – 22       S:t Moritz Cup (Hcp)                   Sundbyberg

 

21 – 29       VM damer                                 Gangneung, KOR

 

27 – 29     Guldsopen (A4)                    Skellefteå       

                   Hallmästerskapet (A4)                 Sundbyberg

                   Kval till Elitserien                       Karlstad

                   Robin Hood Curlen (ungdom)       Falun

                  

April

02 – 05     SM mixed                            Skellefteå

04 – 12       VM herrar                                  Moncton, CAN

17 25       VM i mixed dubbel                      Cortina, ITA

24 – 3/5      VM veteraner (över 51)               Dunedin, NZL

 

 

Uppdaterad: 02 FEB 2009 23:32 Skribent: Kurt Eriksson

Tävlingsansvariga

Kurt Eriksson

Nils-Göran Westermark

This is a mailto link

 

 

 

 

-----------------------------------------

 

Swish

Vårt Swish-nummer är 1230473231

 

 

Våra klubb sponsorer

 

Skellefteå Kommun

 

Skellefteå Kraft

 

 

New_Boliden

 

 

Norran

Postadress:
Skellefteå CK - Curling
Mossgatan 27
93170 Skellefteå

Besöksadress:
Mossgatan 27
93170 Skellefteå

Kontakt:
Tel: +46706039595
E-post: This is a mailto link

Se all info