Hoppa till sidans innehåll

Tävlingsprogram 2009-2010


Tävlingskalender säsongen 2009 – 2010

 

Oktober

03 – 04      Umeåcurlen (A4)                                               Umeå

                    Elitjuniorläger                                                               Härnösand

 

09 - 11      Skellefteå Kraft Cup  (Curly Tour)                      Skellefteå
                    Match Town Trophy  (Elit herr +A4)                              Jönköping

 

23 – 25         Medelpadsträffen (Elit herr+A4)                                     Sundsvall

                    Mosippan (Curly Tour)                                                  Sveg

 

29 – 1/11      Swedish Cup, int. Elittävling dam o herr                         Danderyd

 

November

06 – 08         Sundbyberg Open (Elit herr)                                          Sundbyberg

13 – 15         Curlstad International + Jennys Memorial(Curly Tour)     Karlstad

                    SM för rullstolsburna                                                    Härnösand

 

21-22         Div II                                                             Skellefteå

19 – 22          Elitserien damer                                                           Uppsala

19 – 22          Elitserien herrar                                                      Norrköping och Sundbyberg

 

27 – 29       Div I damer Norra                                            Skellefteå

                     Div I Norra                                                                  Örnsköldsvik

                     Sumpan Junior Classic (yngre juniorer)                          Sundbyberg                                        

December

05 – 06       Div III                                                             Umeå

05 - 12          EM damer och herrar                                                   Aberdeen, SCO

12              Luciasopen(Lottade lag)                                    Skellefteå
11 – 13          Hernoesand Classic (Curly Tour – pojkar/flickor+yngre) Härnösand

                  

 

 

 2010

Januari

02 - 06       JSM flickor och pojkar                                     Skellefteå

 

08 - 10          Div I Norra                                                                  Sundsvall och Östersund

                  

16 – 17          SCF:s kurshelg med instruktör, domare II, ungdomsläger Uppsala

 

23 – 24       Div III                                                             Skellefteå

20 – 26       Elitserien herrar inkl. slutspel                                           Sollefteå
21 25       Elitserien damer inkl. slutspel                                           Sollefteå

 

28  - 31       SM oldboys-och SM oldgirls (över 51 år)                             Östersund

                   Div I damer slutspel                                                              plats utses i höst

                  

Februari

06 – 07       Div II                                                               Umeå
04 – 07          SM i mixed dubbel (parspel i mixed)                                 Danderyd

05 – 07          Sverige-Cupen (yngre juniorer)                                           Östersund

                  

12– 28        Vinter-OS                                                        Vancouver, CAN

12 – 14       Div I Norra                                                       Umeå

 

18 – 21          SM Veteraner (över 65 år)                                              Sundbyberg

19 – 21       DM lag herrar                                                    Skellefteå

       

25 – 28         JSM Yngre Juniorer                                                         Uppsala

27 – 28         SM figurspel damer och herrar (fri anmälan***)                Borlänge

                    

Mars

04 – 08         SM lag damer                                                                  Göteborg

 

06 - 14         Junior-VM, flickor och pojkar                                          Flims, SUI

12 – 14         Bill Ross Trophy (int. jun.tävling- Curly Tour)                  Sundbyberg

 

19 – 23         SM lag herrar                                                                  Karlstad

 

20 – 28         VM damer                                                                       Swift Current, CAN

26 - 28      Guldsopen (A4)                                                   Skellefteå

                    Kval till Elitserien herrar och damer                                  Härnösand

                  

April

03 – 11        VM herrar                                                                        Cortina, ITA

08 – 11        SM mixed                                                                         Danderyd

 

16 24        VM i mixed dubbel                                                             Chelyabinsk, RUS

16 24        VM veteraner (över 51), damer och herrar                          Chelyabinsk, RUS

 

Uppdaterad: 09 OKT 2009 23:54 Skribent: Kurt Eriksson

Postadress:
Skellefteå CK - Curling
Mossgatan 27
93170 Skellefteå

Besöksadress:
Mossgatan 27
93170 Skellefteå

Kontakt:
Tel: +46706039595
E-post: This is a mailto link

Se all info