Hoppa till sidans innehåll

Guldsopsvinnare

08 JAN 2018 07:54
Team Lag Söderberg Guldsopsvinnare
Niklas Söderberg, Oskar Sjöström, Arvid Stenberg, Jesper Johansson, Gustav Eskilsson, Fredrik Carlsén
  • Skapad: 08 JAN 2018 07:54

Segrare Guldsopen 1973-2018      
       
       
År Lag Klubb  
1973 P-G Forslund Örnsköldsvik CK  
1974 P. Norgren Skellefteå CK Pelle Norgren Skip, Curt Lindgren, Rolf Lindberg och Gunnar Hamrin
1975 P. Ollinen Umeå CK Peter Ollinen,
1976 Åberg Ådalens CK  
1977 Tvillingarna Umeå CK Lars-Åke Olofsson Skip, Tomas Tellhammar, Peder och Mats Persson
1978 Lars-Åke Olofsson Umeå CK Lars-Åke Olofsson Skip,
1979 P. Norgren Skellefteå CK Pelle Norgren Skip, Curt Lindgren, Gunnar Hamrin och Ola Damberg
1980 P-O Stenman Luleå CK P-O Stenman
1981 Arne Sjöström Skellefteå CK Arne Sjöström Skip , Gösta Lindmark, Sigvard Lindqvist och Arne Lindmark
1982 T. Tellhammar Umeå CK Stenbjörn Styring Skip, Tomas Tellhammar, Ronny Gullberg och Nisse Evertsson
1983 C. Sundin Skellefteå CK Christian Sundin Skip, Stig Lundström, Tommy Hedström och Ove Andersson.
1984 T. Tellhammar Umeå CK Pelle Sjöström Skip, Tomas Tellhammar, Ronny Gullberg och Nisse Eversson
1985 A. Lindmark Skellefteå CK Arne Lindmark Skip, Gösta Lindmark, Sigvard Lindqvist och Torsten Holmström.
1986 L. Söderberg Skellefteå CK Lars Söderberg Skip, Mikael Rosenius, Nisse Westermark och Christer Hedlund
1987 I. Södermark Umeå CK Lars-Åke Olofsson Skip, Kennet Södermark, ? …..
1988 S. Sjöström Umeå CK Staffan Sjöström Skip, Mats Persson, ?, ?
1989 S. Sjöström Umeå CK Staffan Sjöström Skip, Kennet Södermark, Bert Sandström, Roland Karlsson
1990 tävlingen inställd    
1991 Tellhammar Umeå CK Tomas Tellhammar, Staffan Gustavsson, Ronny Gullberg, Anders Hedberg och Tomas Nyberg
1992 T.H.O.S.C.A Skellefteå CK Ulf Norgren Skip, Lars Sandström, Lars Söderberg, Peder Rodin och Per Wikström
1993 Rutger Umeå CK Roland Karlsson Skip, Birgitta Forsell, Thomas Nyberg och Nils-Erik Evertsson.
1994 T.H.O.S.C.A Skellefteå CK Ulf Norgren Skip, Lars Sandström, Lars Söderberg, Peder Rodin och Per Wikström
1995 Rutger Umeå CK Roland Karlsson Skip, Staffan Gustavsson, Bert Sandström och Nisse Evertsson.
1996 Duke & Goldliners Umeå CK Katarina Nyberg Skip, Elisabeth Persson, Stefan Timan och Jörgen Högkvist
1997 Team Husky Umeå CK Katarina Nyberg Skip, Elisabeth Persson, Janne Strandlund och Lollo Marmont
1998 Rutger Umeå CK Roland Karlsson Skip, Birgitta Forsell, Lars Åke Olofsson, Nisse Evertsson
1999 Rumphugget Umeå CK Mats Persson, Bert Sandström, Staffan Sjöström och Jan Mannberg
2000 P. Sjöström Skellefteå CK Pelle Sjöström som skip, Lars Söderberg, Jan Stål och Nisse Westermark
2001 Styrelselaget Skellefteå CK Kurt Eriksson Skip, Anna Viktorsson, Monica Burlin och Lars Eriksson
2002 Sundström Örnsköldsvik CK Assar Sundström Skip, Annika Wikström, Mona Nilsson och Jan Nygren
2003 Nisses Skellefteå CK Sten Lundqvist som skip, Lis Lundqvist, Carin Berglund och Nils Berglund.
2004 Gerimax Skellefteå CK Pelle Sjöström Skip, Lars Söderberg och Nisse Westermark.
2005 Lag Rolle Umeå CK Roland Karlsson Skip,
2006 Den Gode Den Onde Den Fule Den Fete och Stockholmaren Skellefteå CK Jon Melin Skip, Oskar Sjöström, Jonatan Nerdal, Marcus Degerman och Vincent Stenberg
2007 Bolaget Skellefteå CK Håkan Pålsson Skip , Peter Marklund, Lennart Karlsson, Anders Burlin och Magnus Lundqvist
2008 Eriksson Skellefteå CK Kurt Eriksson Skip, Lars Holmbom, Nisse Westermark och Pelle Sjöström.
2009 Mikaelsson Skellefteå CK Ulf Mikaelsson Skip, Mikael Lundqvist, Anders Hedqvist och Mats Björk
2010 Karlsson Skellefteå CK Lennart Karlsson Skip, Jonatan Nerdal, Anki Nordqvist och Elisabeth Persson.
2011 Team AllTele Skellefteå CK Stina Viktorsson Skip, Christina Bertrup Maria Wennerström och Margaretha Sigfridsson
2012 P. Sjöström Skellefteå CK Per Sjöström Skip, Håkan Pålsson, Jan Stål, Hans-Erik Hägglund, Peter Marklund och Ola Lindgren.
2013 Pappas Pojkar Skellefteå CK Gustav Eskilsson Skip, Oskar Sjöström, Lennart Karlsson och Anders Eskilsson
2014 Pappas Pojkar Skellefteå CK Oskar Sjöström Skip, Maria Wennerström, Lennart Karlsson och Anders Eskilsson
2015 Eriksson Skellefteå CK Kurt Eriksson Skip, Lars Holmbom, Nisse Westermark och Emma Burwall
2016 SMAIL Skellefteå CK Stefan Karlsson, Magnus Lundqvist, Anders Eskilsson och Jalle Söderström.
2017 Pappas Pojkar Skellefteå CK Oskar Sjöström, Gustav Eskilsson, Lennart Karlsson och Anders Eskilsson
2018 Team Lag Söderberg Skellefteå CK Niklas Söderberg, Oskar Sjöström, Arvid Stenberg, Jesper Johansson, Gustav Eskilsson, Fredrik Carlsén
       
Bästa klubbar      
Skellefteå CK 25 segrar      
Umeå CK 16 segrar      
Örnsköldsvik CK 2 segrar      
Luleå CK 1 seger      
Ådalens CK 1 seger      
       
Skribent: Kurt Eriksson
Epost: This is a mailto link

Tävlingsansvariga

Kurt Eriksson

Nils-Göran Westermark

This is a mailto link

 

 

 

 

-----------------------------------------

 

 

Swish

Vårt Swish-nummer är 1230473231

 

 

Våra klubb sponsorer

 

Skellefteå Kommun

 

Skellefteå Kraft

 

 

New_Boliden

 

 

Norran

Postadress:
Skellefteå CK - Curling
Mossgatan 27
93170 Skellefteå

Besöksadress:
Mossgatan 27
93170 Skellefteå

Kontakt:
Tel: +46706039595
E-post: sekreterare@curlingk...

Se all info